ZBUDOWANE Z KLOCKÓW

Projektantów firmy LEGO można uznać za najszczęśliwszych na świecie – wybierając miejsce pracy zdecydowanie przedłużyli swoje dzieciństwo i najsłynniejszymi klockami świata mogą bawić się każdego dnia

źródło: http://magazynoffice.pl/articles/view/499
Tekst: Anna Robak

Żeby tego było mało, architekci siedziby działu rozwoju Lego – LEGO PMD, stworzyli im środowisko pracy, gdzie zabawa, gra i kreatywność są najistotniejsze. Wartości takie jak „radość”, „jedność”, „innowacja”, „wyobraźnia”, „zrównoważony rozwój” stały się słowami kluczami dla Rosan Bosch & Rune Fjord, dzięki którym LEGO PMD jest dzisiaj biurem wyjątkowym, biurem, w którym pracownicy mogą stać się częścią świata dziecięcej fantazji. Zatem od 2010 roku, firma nie tylko kreuje zabawę dla innych – w LEGO PMD już sama praca jest zabawą.

Z głową w chmurach
W celu stworzenia projektu, który współgra ze znaczeniem owych kluczowych słów: „gra”, „innowacyjność”, „kreatywność”…, wyobraźni dano wolną rękę. Długi korytarz ciągnący się do tej pory przez pierwsze piętro biura, został przekształcony w rozległą przestrzeń przeznaczoną do relaksu. Błękitna wyściółka tego miejsca tworzy kształt wielkiej, lekkiej chmury. Ta rozwija się i rozszerza poprzez przestrzeń piętra, kończąc się w punkcie, gdzie znajdują się wygodne sofy i miejsce odpoczynku. Innowacyjnym pomysłem w przestrzeni biurowej jest zjeżdżalnia, żywcem wyjęta (a raczej wykradziona) z dziecięcego placu zabaw. W oryginalny sposób łączy ona dwa piętra budynku i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pracowników. Wart uwagi jest także pomysł zabawy skalą. Wielkie grafiki ścienne traw, gigantyczny ludzik Lego w postaci graffiti, stoły z wbudowanym miniogrodami bonsai – wszystko to bawi się naszą percepcją i poczuciem rzeczywistości. Kto tak naprawdę jest wielki, a kto mały? Gdzie kończy się praca, a gdzie zaczyna wyobraźnia? Wejście do świata dziecięcej fantazji, także dzięki wystrojowi biura, musi stać się częścią codzienności, by efektywnie i z sukcesem tworzyć nowe gry i zabawki.

01
więcej inspiracji na: www.magazynoffice.pl

Na podium
Przy opracowywaniu projektu dla LEGO PMD, architekci mieli w zamyśle stworzenie miejsca, w którym designerzy zabawek będą pracowali bliżej siebie. Open space pośrodku przestrzeni parteru budynku umożliwił dynamiczny przepływ informacji, ponieważ miejsca nieformalnych spotkań stworzyły naturalną scenografię dla społecznej interakcji i wymiany wiadomości. W bocznych częściach piętra umiejscowiono tzw. „pokój skoncentrowanej pracy” oraz specjalnie zaprojektowane rodzaje ekspozycji, tzw. „podia popisu” czy „modelowe wieże”, które dają twórcom Lego szansę, by pochwalić się swoimi pracami we własnym gronie. Te, można rzec, psychologiczne rozwiązania usprawniają dzielenie się wiedzą i pomysłami w obrębie całego działu.

Dziecinnie proste
Rozbudowa balkonu na pierwszym piętrze stworzyła przestrzeń dla pięciu małych i trzech dużych pomieszczeń konferencyjnych. Każde z nich posiada swój własny kolor, swoje własne fasady ze szkła oraz widok na rozległy open space. Strefa Zabawy (A Fun Zone) z żółtym barowym stołem to pokój dla relaksu i interakcji społecznych, w którym „konstrukcyjne stoliczki” dla dzieci umożliwiają najmłodszym „pracownikom” testowanie najnowszych modeli i produktów. LEGO to bodajże jedyna firma na świecie, gdzie umiejętność puszczania wodzy fantazji i swoista infantylność wymagana jest w CV. Z pewnością design odmienionej siedziby LEGO PMD stał się istotnym współtwórcą setek nowych, magicznych zabawek.

więcej inspiracji na: www.magazynoffice.pl
Reklamy